Организирани честни избори, запазване на проевропейския път на България и работа в полза на хората – това бяха част от изводите, които служебният премиер Димитър Главчев направи за работата на настоящето служебно правителство. Главчев направи отчета за работата на кабинета в началото на днешното седмично заседание на министрите.
Организиране на честни избори
„Всеки знае, че основната задача на всяко служебно правителство е организирането на честни и прозрачни избори. Смятам, че никой не е възразил срещу това, че ние ги организирахме точно по този начин“, отбеляза министър-председателят. Главчев посочи, че за първи път в Министерството на електронното управление при утвърждаване на машините е бил теглен жребия от представители на медиите. „След това в процеса на утвърждаване на тези машини участваха представители на политическите сили и неправителствени организации. За първи път 20 компютърни специалисти помагаха Централната избирателна комисия“, допълни по темата премиерът.
Запазване на европейския път на страната
Димитър Главчев посочи като друг успешно реализиран приоритет запазването на европейския път на България. Премиерът отбеляза, че по темата е свършена много работа на важни международни събития като заседанията на Европейския съвет и Срещата на върха на НАТО във Вашингтон. „Лично президентът на САЩ ни спомена като надежден и сигурен съюзник в НАТО. Запазихме пътя, който трябва да се следва“, посочи Главчев. Премиерът акцентира и върху усилията за членствата на страната ни в Шенген и Еврозоната.
Решаване на ежедневните проблеми на хората
Министър-председателят коментира, че друга основна задача на правителството е била да се решават ежедневните проблеми на хората. „Но те се оказаха повече, отколкото сме си представили, но мисля, че и с тях се справяхме“ каза още Главчев. Той увери, че всички министри са на разположение да работят до последния ден на това правителство.
Решението е на президента
„Решението дали да продължим да работим е на президента Радев. Ако не сме ние, можем от сърце да пожелаем успех на следващия състав на служебно правителство”, коментира още Главчев. Премиерът бе категоричен, че никой от изпълнителната власт не се е занимавал и не е имал намерение да се занимава с „ала-бала“. „Не сме седели в чужди скутове и нямаме такова намерение. Не сме и коленичили пред някой и нямаме намерение да коленичим, освен когато има заря-проверка в едноминутното мълчание за героите, които са загинали за България“, обобщи Главчев.
Наука и образование
Министър-председателят припомни и част от свършеното през изминалата седмица. От изключителна важност бе, че правителството отпусна допълнителни 184 млн. лв. за увеличаване на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научните организации, считано от 1 април 2024.
Проблем с трафика по границите
Премиерът коментира и усилията върху облекчаването на трафика по граничните пунктове на страната. „На Дунав мост от 70 години не е правен ремонт. Може смело да се твърди, че почти се изгражда наново на етапи и мостът, включително и оградата му. Идеята е и всички гранични пунктове да бъдат разширени заради ежегодно увеличаващия се трафик", акцентира Главчев. Той сподели, че лично се е уверил и в напредъка на строителството на автомагистралата „Русе – Велико Търново“. Главчев информира, че с бързи темпове се изграждат и участъци от първите три лота от магистрала „Хемус“, както и напредва изпълнението на строително-монтажните дейности, които се извършват на пътя „Ботевград-Мездра“.
Борба с природните стихии
Премиерът обърна внимание на борбата с природните стихии, отбелязвайки, че в момента най-много усилия са насочени към огъня в планината Славянка. Той отбеляза и помощта, която държавата осигури за пострадалите от бедствията.
„Най-важното е възможно най-бързо да се изплатят тези средства на хората, които се нуждаят от тях. Освен тези, които в закон преди бяха предвидени да им се изплащат, сега работим по нарочна програма за пострадали от такива природни бедствия. Над 300 хиляди лева е отпуснатата и изплатена помощ от държавата на пострадалите от природни бедствия през лятото“, съобщи Главчев.
Ускорено изграждане на детска болница
Последната тема в отчета на премиера бе изграждането на Националната детската болница. "Съкратяват се сроковете за почистване на терена на детската болница. Вече имаме и проект за болницата - леглата ще се увеличат на 422, ще има 24 клиники и отделения, а усилията ни са насочени да има и детска психиатрия", завърши Главчев.
Готовност на министрите да участват в нов служебен кабинет
След днешното заседание някои министри коментираха пред журналисти готовността да участват в предстоящото ново служебно правителство, ако получат покана за това.
„Ако ми отправят покана отново за експертно правителство, за служебно правителство, бих продължил“, каза пред журналисти в Министерския съвет служебният министър на културата Найден Тодоров. Тодоров открои, че в министерството има големи професионалисти, чиято работа не винаги се забелязва и се пренебрегва. Невероятно много са случаите, в които въобще не се сещаме, че е имало проблеми и те са били избегнати заради работата на администрацията в министерството, каза той.
„Всички министри преди мен са работели с цялата си енергия и позитивизъм. Смятам, че и всички след мен ще го правят. Аз го правех точно така – с енергия, позитивизъм и с желание за добре свършена работа“, заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев.
Милошев каза, че не мисли в посока на това какво ще направи, ако го поканят отново да е министър. И добави, че смисълът в работата е в екипността. Това е свързано с предложения, с ангажименти, с перспективи, посочи също той.