Парламентът прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме необходимите действия за осигуряване системата на здравеопазване с медицински сестри


Парламентът прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме необходимите действия за осигуряване системата на здравеопазване с медицински сестри

Единодушно със 185 гласа „за“ Народното събрание прие решение, с което задължи министъра на здравеопазването да предприеме необходимите действия за осигуряване системата на здравеопазване с медицински сестри. Вносител е Лена Бориславова и народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). 

Според приетото решение в двумесечен срок министърът на здравеопазването се задължава да предложи на Народното събрание стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030г. с минимум 30%.

Във варианта, предложен за обсъждане на заседание на здравна комисия, този процент бе 50 на сто.

Депутатите приеха в зала редакционна поправка, която направи Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, с която по думите му се гарантира, че заплатата на медицинските сестри и акушерки не може да бъде по-ниска от 90 на сто от средната работна заплата за страната.  

Стратегията предвижда подобряване на достъпа до висше образование и местата държавна поръчка; финансиране от страна на държавата на студентските такси, общежития и стипендии за студенти от професионално направление „Здравни грижи” медицински сестри и акушерки; организирани от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието на информационни кампании за повишение на престижа на професията „медицинска сестра” и „акушерка”;  съвместно организирани от Министерство на здравеопазването и Министерство на образованието науката на информационни кампании за стимулиране на приема във висши медицински училища и колежи на студенти в професионално направление „Здравни грижи” — медицински сестри и акушерки; допълнително и специално насърчение на придобиване на специални знания и статут на „педиатрична сестра”; изменение на действащото законодателство с оглед правото на НЗОК да финансира пряко лечебни заведения на специалисти по здравни грижи. 

В хода на дискусията Маргарита Махаева от „Възраждане“ обвини ПП-ДБ, че приемат това решение популистки точно преди изборите. Заради вашето некадърно управление се закриваха цели отделения и цели болници именно заради недостиг на медицински сестри, докато изготвяте разни стратегии. Никой отдавна не ви вярва, уважаеми колеги. Даже проф. Хинков в края на мандата си сам си призна, че не може да се справи с този проблем, добави тя. Ние ще го подкрепим, обаче искам да се знае -медицинските сестри не ви вярват, добави Махаева. 

Лена Бориславова от ПП-ДБ, вносител на решението, заяви, заяви, че българското здравеопазване е тежко и хронично болно. То страда не само от недостига на медицински сестри и акушерки, което е предмет на днешното обсъждане, то страда от системно недофинансиране, ниско заплащане във всички сектори, неравномерно разпределение на медицинските специалисти в страната, което означава, че част от хората нямат достъп до качествено здравеопазване.  По думите ѝ липсва и контрол за разходването на средствата в системата на здравеопазването.

Лошото качество на здравеопазването, заедно с корупцията и ниските доходи, е един от най-големите проблеми на българите съгласно социологическите изследвания, посочи тя.    

Днес, в това отиващо си НС, ние имаме възможност да започнем да решаваме поне един от тези проблеми, настоя Бориславова. МЗ вече е в процес на разработване на част от мерките, които са предвидени в стратегията. Тези мерки са залегнали като задължителни в ПВУ, приет от кабинета „Петков“. Вярвам, че този проект на решение е по-добра стъпка за надграждане на работата, която и е част от решаването на проблема с хроничната липса на кадри в системата, заяви Лена Бориславова.

Джевдет Чакъров от ДПС (Без Пеевски и група) заяви, че ще подкрепят внесения проект на решение, изцяло споделяйки мотивите и доводите. Ще подкрепим с оглед на това, че ситуацията наистина е кризисна. В една университетска клиника, където работя, едвам се покрива графикът с медицински сестри, допълни той. 

Това, което правим в момента, е следствие на това, че сме допуснали кризисната ситуация и сега на пожар сме тръгнали да решаваме проблемите. Той отново призова да се направи стратегически анализ, планов прием за подготовка в оброзавателната система. Също е сериозна ситуацията с обезпечеността с лекари. Средната възраст е над 55 , а на общопрактикуващите лекари е пенсионна, коментира Чакъров. Редно е най-накрая за в бъдеще да има надпартиен политически консенсус, най-накрая да стартира реформата за функционирането на здравеопазването, смята народният представител. 

Ние ще подкрепим този проект на решение, но истинската работа предстои, заяви още Чакъров. 

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС постави въпроса с ангажимента на Министерство на финансите относно размера на възнагражденията. Можем да увеличим приема за медицински сестри, но той няма да се запълни. Не е проблемът в предлагането на образованието, а в търсенето. Основният фактор, за да увеличим търсенето на това образование и на тази професия, е да увеличим минималните заплати. Най-важното решение, което може да се вземе, е да се гарантират минималните заплати, настоя Вълчев. 

Д-р Силви Кирилов от „Има такъв народ“ заяви, че въпросът с минималната работна заплата е финансов и решението е във финансовото министерство. Болниците като самостоятелни юридически лица не могат да решат този проблем, допълни той. 

Красимира Катинчарова, нечленуващ в парламентарна група народен представител от разпадналата се група на „Величие“, заяви, че тук не става въпрос само за пари. По думите ѝ не е достатъчно да се разкрият повече места, те трябва да се запълнят с желаещи и истински мотивирани хора. Професията на сестрата, която предполага висока отговорност, трябва да излезе от стереотипа на зле платен изпълнител на лекарски разпореждания, добави тя. Катинчарова заяви, че ще подкрепи предложения проект на решение. 

Проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ коментира, че това е изключително належащ проблем, който трябва да се реши и затова проектът на решение е бил подкрепен в комисия. Той посочи, че този проблем не е от вчера и попита защо нищо не е направено досега. По думите му проблемът е европейски, дотолкова доколкото, достъпът на Западна Европа до медицински сестри от Източна Европа е ограничен поради липса на такъв ресурс. Възнагражденията са определящи по отношение на възможността да стимулираме тези кадри, настоя проф. Чорбанов. 

Няма заплата, ние плащаме конкретна дейност, ние плащаме клинична пътека, а в нея как се заплаща на лекар, на сестра, това си го решава болницата. Недостигът на сестри е много показателен. Частните болници в огромната си част нямат проблем и недостиг на сестри заради условията на труд и най-вече високото заплащане, коментира той. 

Калоян Методиев, нечленуващ в парламентарна група, заяви, че една трета от медицинските сестри в България са над 65 годишна възраст. Десетки хиляди липсват в системата. Проблемът има три измерения, той е тежък и социално, и икономически, и национално, заяви депутатът. Следователно за нас като Народно събрание в момента е важно да се обединим и да тръгнем да го решаваме,  апелира той. 

Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че от ПГ на ГЕРБ-СДС ще подкрепят този проект на решение. Този проект няма да реши проблема с медицинските сестри. Настоящият проект на решение има доста слабости. Той касае и проблем с акушерките. В България проблем с акушерките не съществува. България е една от страните в ЕС които има достатъчно акушерки във всички структури, поясни той. Ангелов припомни, че от 2020 г.  професията на медицинска сестра и сродните специалности, влизащи в определението професионалист по здравни грижи, е обявена за приоритетна специалност, което дава възможност за двойни стипендии на влизащите в тази специалност. Дошло е времето за политически консенсус в сектор здравеопазване. Здравеопазването трябва да стане национален приоритет, посочи Ангелов и апелира в следващия парламент здравеопазването да стане основа за постигане на политически консенсус за управление на България. 

Добавена на 07.08.2024 г. в 13:35 ч.