Незабавно да се освободи заместник-кметът по правни въпроси на Столична община, защото с това поведение София ще си изгуби лифтовете, каза пред журналисти Георги Георгиев, заместник-председател на Столичния общински съвет, член на ГЕРБ, по повод затварянето на Симеоновския лифт. По думите му резултатът от бездействието на кмета на София е затварянето на Симеоновския лифт.
Договорът за приватизация на лифта се сключва на 26 юли 2007 г. и тогава в Общинския съвет, взел решението за приватизация, няма нито един общински съветник на ГЕРБ, добави той. Обръщаме внимание на поведението на кмета от публичната му изненада, а освен това говорят неистини и заблуждават гражданите, приемайки тезата на приватизатора, че срокът на приватизационния контрол бил изтекъл. Този срок е 25 години, което означава, че до 2032 г. Столична община има всички права да упражнява контрол, за да може лифтът да работи, каза още той. По думите му проблемът е в бездействието и в незнанието. Кметът на София и колегите му трябва да прочетат договора, за да разберат как могат да защитят софиянци, а не да повтарят удобната теза на приватизатора, добави Георгиев.
Приватизаторът ще се окаже в ситуацията на „хитрата сврака - с двата крака“- затварянето на лифта е ново обстоятелство, което е неизпълнението на договора, защото лифтовете са продадени със задължение да бъдат експлоатирани като лифтове, допълни Георгиев и посочи, че след като в момента няма нито един работещ лифт, задължението не е изпълнено. В договора има и задължение за поддържане на 44 работни места , посочи още Георгиев.
Предложенията на общинските съветници от ГЕРБ са общината да подхожда с повече критичност – имаме право да наложим неустойка в размер на 8,3 млн.лв., тъй като е налице неизпълнение на договора. Втората стъпка е на основание неизпълнението СО има право да развали договорът за приватизация – така София ще получи собственост върху акциите на компанията и да върнем малко над 8 млн.
Предложенията на общинските съветници от ГЕРБ са възможността да се наложи неустойка от 8,3 млн.лв., което е 100% от цената на акциите, ако приватизаторът не изпълнява основното си задължение. Затварянето на лифта дава основание за това, добави Георгиев. На основание на неизпълнението на договора от страна на приватизатора, Столична община има право да развали договора, като по този начин София ще получи собственост върху акциите на компанията, която е собственик на всички лифтове, а в замяна трябва да върнем 8,3 млн.лв., е другото предложение на съветниците.
Съдът е задължил приватизатора да възстанови Драгалевския лифт и в момента тече съгласувателна процедура за издаване на виза за проектиране и изграждане наново на този лифт, каза Прошко Прошков, общински съветник от ГЕРБ. По думите му е изненадващо, че кметът на столицата не предприема практични действия по отношение на лифтовете, има и бездействие от страна и на районния кмет на район „Витоша“, тъй като има комисия, която трябва при неизправности в лифта да издаде заповеди за премахване на опасни съоръжения, а такива заповеди няма.
Прошков посочи още, че ще депозират доклад към Надзорния съвет към Агенцията за приватизация, с който ще се иска надзорниците да вземат решение, че ще заведат иск, тъй като предметът на дейност не е факт и санкцията е в размер на 8,3 млн.лв., включително и разваляне на договора и придобиване на собствеността. В понеделник Прошков, който е председател на Надзорния съвет на приватизационната агенция, ще свика извънредно заседание на надзора.
Искаме на 23 май да има извънредно заседание, за да изслушаме кмета Васил Терзиев, каза Антон Хекимян, член на партията. За седем месеца няма никакво реално действие по отношение на Витоша, каза още той. По думите му изслушването ще бъде и за промяната на движението в центъра на града, тъй като имало съмнение за документацията и подписите, положени в протоколите.
След години на престъпно бездействие от страна на тогавашните управляващи, сме напът да загубим окончателно Симеоновския лифт, се посочва в позиция на председателя на Столичния общински съвет Цветомир Петров, изпратена до медиите вчера от пресцентъра на институцията.
"Искам да напомня, че той е продаден от Столичната община на „Витоша ски“ през далечната 2007 г. и оттогава до миналата година – нищо. Всички срокове за следприватизационен контрол вече са изтекли. Какъв е бил договорът и как е спазван може да бъде проверявано и разследвано, но сега ситуацията е такава – лифтът не функционира“, посочва Петров.
„Вече работим по изготвяне на Визия за Витоша. Бях на една от първите срещи на всички заинтересовани страни и мисля, че колегите работят усилен“, допълва още той в позицията.
Председателят припомня, че в общинския съвет са били гласувани решение пътищата на Витоша да станат изцяло общински, тъй като в момента, по думите му, собствеността е разпокъсана. Това ще даде възможност общината да прави основни ремонти, а не само да кърпи дупки и да чисти пътищата през зимата, посочва още той.
На интернет страницата на „Витоша ски“ е публикувано съобщение, в което се посочва, че „лифтовете излизат в профилактика и няма да работят до началото на летния сезон“.